Західний травневий хрущ Melolontha melolontha
Ряд: твердокрилі — Coleoptera
Родина: пластинчастовусі — Scarabаeidae
Пошкоджують бульби картоплі, викликаючи зниження їх насінних і товарних якостей. Пошкоджені жуками бульби сильніше уражуються грибними і бактеріальними хворобами. Шкідники вигризають в бульбах порожнини без залишків шкірки по їх краях.
Жук західного травневого хруща буро-жовтий, із чорними грудьми; передспинка й ноги руді або чорні, вусики бурі з булавою, що у самців складається з 7, а у самок з 6 пластинок; довжина жука 24-30 мм. Личинки хруща білувато – жовті, С-образно вигнуті, м’ясисті, складчасті, з найбільш темною головою, трьома парами грудних ніг, з яких задня пара найбільш розвинена. На нижній стороні останнього сегмента є конічні шипики й волоски. Яйця хруща білі, овальні. Лялечки відкриті, вільні, жовтуваті.
Навесні, коли ґрунт у місцях зимівлі жуків прогріється до +9 ….+13, а температура повітря перевищить +9, відбувається їхній виліт. За часом це збігається з масовим цвітінням абрикоса. Удень жуки сидять у кроні дерев, харчуючись листям і зав’яззю, а ввечері літають. Період їхнього харчування – із квітня по червень. Після цвітіння яблуні самки відкладають яйця в ґрунт. Приблизно через місяць (у червні – липні) відроджуються личинки хруща, які живуть і харчуються в ґрунті 3-4 роки. Перший рік життя вони харчуються переважно перегноєм. На другий рік із середини червня личинки хруща піднімаються з місць зимівлі в поверхневий шар ґрунту й продовжують харчуватися гумусом і молодими корінцями рослин. Після линьки розміри їх значною мірою збільшуються. Восени вони йдуть на другу зимівлю.
Навесні третього року личинки знову піднімаються до поверхні ґрунту й посилено харчуються рослинною їжею. Вони збільшуються у розмірі: товщина – 45-65 мм, довжина – 6-8 см. І саме в цей час вони завдають найбільшої шкоди різним культурним рослинам. Восени личинки хруща йдуть на глибину до 1,5 м і залишаються там на третю зиму.
Наступною весною й на початку літа личинки хруща продовжують завдавати шкоди рослинам. В червні – липні вони линяють востаннє, заглиблюються в ґрунт на 30-60 см і там заляльковуються. Через 1-1,5 місяця з лялечок виходять жуки, які зимують у ґрунті. На відкритих місцях, у розпушеній землі заляльковування відбувається на глибині 1 м.
Заходи захисту:
- Глибока оранка.
- Протруєння насіннєвих бульб.
- Внесення в грунт гранульованих інсектицидів.