День Поля

Обговорили минулого вівторка аграрії району у Седневі, де на базі ЗАТ НВО “Чернігівеліткартопля” відбувся семінар-нарада з питань повноцінного технологічного забезпечення посіву озимих культур під урожай 2012 року та підготовки тваринницької галузі до стійлового утримання худоби в господарствах Чернігівського району. У семінарі взяли участь голова райдержадміністрації Микола Кудрик, його перший заступник Микола Ганжа, керівники сільськогосподарських підприємств, начальник і спеціалісти управління АПР, чернігівські та київські науковці.

Спочатку на гостинне запрошення господаря Ігоря Шкурка побували у біолабораторії, де вирощується елітний маточний  матеріал картоплі. У світлих кімнатах – тисячі пробірок з ніжними рослинами. Аби виростити справжню еліту, за поясненням директора підприємства, потрібно три роки. Саме тут розпочинається шлях на поле десятків сортів, виплеканих науковцями об’єднання, і серед них нові й перспективні Нагорода, Повінь, Панянка. Всього ж на ланах господарства вирощується 42 сорти “другого хліба”, під них відведено 340 гектарів з понад п’яти тисяч, які обробляє “Чернігівеліткартопля” у Чернігівському і Городнянському районах.

Ігор Шкурко запропонував учасникам семінару автобусну екскурсію полями поблизу Седнева і Нового. На власні очі побачили чудові посіви проса сорту Омріяне, нової для тутешніх земель сої, яка також має непогані види на врожай, кукурудзи, соняшнику. Розповів, що торік липневими посівами проса на зелений корм годували худобу до морозів. Порадив: “Розвивайте тваринництво, це завжди жива копійка”.Не приховував Ігор Вікторович і помилок: адже на них також є чому повчитися. Побували гості й у картопле- та зерносховищах, мали змогу оцінити якість вирощеної картоплі на дослідній ділянці, де для кожного сорту виділено по кілька рядків. За словами директора, його заступник з наукової роботи Геннадій Гайструк, який презентував ділянку, може із заплющеними очима відрізнити один сорт від іншого.

Всюди, де побували учасники семінару, кипіла робота: біля зерносховищ бригада робітників, захищена за всіма правилами техніки безпеки, фасувала й протруювала пшеницю, на картопляному лані збирали урожай і відразу везли його до комори, у картоплесховищі саме зібралися на перерву працівники, які вручну перебирають насіннєву й товарну бульбу. Не обійшлося й без критики: Віктор Ланько, голова правління ПрАТ “Чернігівське племпідприємство”, подивувався, що у розпал посівної склад об’єднання заповнений фасованим насінням вирощених сортів еліти. “Торік довелося навіть серед зими розфасовувати й відправляти на елеватор, – зізнався Ігор Шкурко. – Але, сподіваюся, це продамо, адже озимі ще сіють у багатьох господарствах”. “Знижуйте ціну, то купимо!”, – гукнули відразу декілька гостей. І така можливість цілком реальна – її обговорили під час теоретичної частини семінару.

– Бачите, є практична користь від нашої наради, – напівжартома сказав головуючий на пленарному засіданні Микола Кудрик. Очільник району зупинився на здобутках і прорахунках галузі. Врожай нинішнього року не може не радувати: на землях Чернігівської індустріальної молочної компанії зібрано в середньому по 45,5 центнера пшениці з гектара, кращі лани жита дали по 38 ц/га (“Чернігівське племпідприємство”). Сільськогосподарські роботи в районі набрали хороших темпів, які щодня зростають. Озимі посіяні вже на 68% виділених площ. Однак тваринництво поки що не на висоті. І тут, підкреслив Микола Кудрик, недопрацювали насамперед керівники агропромислового комплексу району. З ним погодився і Микола Ганжа.

Головний науковий співробітник Чернігівського інституту агропромислового виробництва ААН доктор наук Олександр Бердніков похвалив господарів семінару за високу культуру землеробства й дав практичні поради щодо врожайних озимих сортів і сівозміни культур. Як боротися з новою для наших грунтів небезпекою бактеріальних хвороб злакових, що з кінця минулого століття вже міцно “оселилася” на російських землях, розповів співробітник Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії Національної Академії Наук України Андрій Литовченко. Науковець Інституту сільськогосподарської мікробіології Вадим Кирій презентував нові мікробіологічні препарати, що допомагають захистити рослини від хвороб і підвищити врожайність.

Начальник управління АПР Мирон Шумик охарактеризував хід комплексу очінньо-польових робіт і стан підготовки тваринництва до зимово-стійлового утримання худоби. Зокрема, він сказав, що закінчили посів озимих культур у ПОП ім. Войкова, ТОВ “Чернігівзернопром”, завершують – у ПрАТ “Чернігівплемпідприємство”, ТОВ “ЧІМК”, ДП ДГ “Деснянське”, ТОВ “Агрофірма “Товстоліс”, ТОВ ім. Тищенка. У тваринництві ж справи гірші. Більш як на 2 тисячі голів порівняно з відповідним періодом минулого року зменшилося в районі поголів’я ВРХ, на 432 голови – свиней. Нарощують поголів’я тільки в трьох господарствах – ФГ “Володимир”, ТОВ “Авангард ім. Скачка І.І.” і ПрАТ “Чернігівське племпідприємство”. Відповідно у районі майже на 400 тонн зменшилося й виробництво молока. І хоча середньодобові прирости ваги великої рогатої худоби і свиней зростають і дещо збільшився порівняно з минулим роком добовий надій на корову (на 0,4 кг), це не може заспокоїти: тенденцію до зменшення худоби в господарствах району не подолано.

Учасники семінару-наради послухали інформацію головного агронома управління АПР Тамари Марасьової про завезення в господарства високосортного зерна для посіву озимих і ярих культур (на жаль, багато хто цим нехтує), довідку Василя Неменущого про стан охорони праці і виробничий травматизм. Про особливості укладання договорів оренди паїв громадян розповів в. о. начальника управління Держкомзему в Чернігівському районі Ігор Суботський.

 

Світлана НЕСТЕРЕНКО

вересень, 2011 рік