Діткування (зростання бульб)
Відбувається при посадці бульб картоплі в холодний та сирий грунт або при нестачі повітря в шарі бульб у сховищах. У цьому випадку замість паростків утворюються дочірні бульбочки, часто по кілька штук з одного паростка. Такий симптом є результатом нерівномірного розподілу опадів.
Навесні при дуже ранній посадці в холодний та вологий грунт паростки на бульбах можуть не розвиватися, а на материнських бульбах утворюються нові бульби. У таких випадках сходи не з’являються взагалі.
Часто на початку дозрівання картоплі після тривалої посухи, що викликає припинення росту бульб і передчасне їх дозрівання, а в майбутньому при випаданні рясних опадів, вічка, що встигли сформуватися, не проходячи стадію спокою, починають проростати, даючи батоги, на яких утворюються бульби. Це може повторитися кілька разів.
Різновидом зростання є також вторинний ріст бульб. Спостерігається це явище в разі посухи, коли починається процес передчасного дозрівання, а ще до його закінчення рослина отримує велику кількість опадів, під впливом яких бульби знову починають проростати.
У всіх випадках зростання вихідні бульби стають бідними на крохмаль, оскільки він переходить в новоутворені. Для подальшої посадки через низький вміст поживних речовин вони не придатні.
При передчасному дозріванні бульб у разі тривалої посухи рекомендується не зволікати зі збиранням картоплі. Схильність до зростання та утворенню «діток» є сортовою ознакою. Пізні сорти більш схильні до цих аномалій, ніж ранні.
Заходи захисту:
- Висаджування картоплі в прогрітий грунт.
- Вирощування більш ранніх сортів та сортів з підвищеною стійкістю до розтріскування.
- Вчасний та регулярний полив.
- Вчасне збирання врожаю.