Капустянка (вовчок, медведка) Gryllotalpa gryllotalpa відноситься до багатоїдних шкідників.
Поширена в усіх зонах на добре зволожених, у тому числі зрошуваних землях. Поліфаг. Пошкоджує: злаки — рис, пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу, овес та ін.; бобові — горох, вику, сочевицю, квасолю; багаторічні трави; буряки, картоплю, моркву, капусту, кавуни, дині, огірки, гарбузи, цибулю, редиску, баклажани, томати, перець, земляний горіх, соняшник, льон, тютюн, суниці; у розсадниках і молодих садах — яблуню, грушу, сливу, вишню, черешню, абрикос, персик; дуб, бук, тополю, вербу, сосну, ялину та багато інших рослин.
Викликають зниження врожаю бульб картоплі, їх насіннєвих, товарних якостей. Підгризають коріння і стебла картоплі, викликаючи тим самим в'янення та загибель рослин. Капустянки шкодять і на бульбах, вигризаючи м'якуш.
Природними місцями помешкання капустянки є зволожені й багаті на гумус або перегній біотопи, заплави річок, берегові ділянки озер, місця з високим заляганням ґрунтових вод, зрошувані або добре удобрені поля. Часто заселяє городні ділянки. Зимові ходи прокладає на значній глибині. У дорослих особин вони сягають 50 – 100 см, а у личинок — 20 – 50 см завглибшки. Взимку вовчків можна знайти у гною або перегною. Зимують дорослі комахи, німфи та личинки. Із місць зимівлі виходять у різні строки, що пов’язано з погодними умовами. У верхніх шарах починають з’являтися, коли ґрунт на глибині 20 – 30 см прогріється до 8 – 10 °С. Масовий вихід і початок живлення спостерігається за температури 12 – 15 °С. Навесні, після спарювання самка викопує спеціальну земляну камеру на глибині 10 – 20 см, куди відкладає до 360 яєць. Личинки відроджуються у червні — липні. Розселяючись, вони риють підземні ходи і перегризають корені рослин, а в другій половині літа вигризають дупла в коренеплодах буряків, моркви, бульбах картоплі та інших рослин.
Під час вегетації мешкають в зоні коренів і бульб. Розселення комах з місць резервації відбувається за рахунок активного літаючих дорослих особин.
Імаго подовженої форми, чітко сегментовані, передні ноги широкі, плоскі, зубчасті, пристосовані для риття грунту, передні крила шкірясті, укорочені, задні - перетинчасті, на кінці черевця довгі опушені церки.. Забарвлення тіла бархатисто-каштанове, довжина - від 25-33 до 35-50 мм. Яйця еліптичної форми, оливкові, довжиною близько 4-5 мм. Личинки імагоподібні, у I віці до 15 мм, у II — до 20, в III — до 25 і в IV — 35 мм. Кількість члеників вусиків становить відповідно 34, 70, 85 і 100. У пронімф (личинок IV віку) з’являються зачатки крил завдовжки не менш як 2 мм, після п’ятого, шостого линяння вони сягають 7 – 8 мм. Живе у поверхневому шарі ґрунту в норах і лише зрідка з’являється на поверхні: пізно увечері та вночі робить невеликі перельоти.
Добре плаває і може долати значні водні перешкоди. Під час повені у пнях, залишках копиць і скирт сіна цілі виводки вовчків переносяться водою на великі відстані.
Особливо небезпечний вовчок у ранньовесняний період, коли живиться молодими рослинами. У серпні — вересні популяція вовчка складається з личинок 3 – 4 віків і дорослих комах. Однак на зимівлю переходить деяка кількість молодих личинок. Повний цикл розвитку капустянки звичайної у Лісостепу України триває близько двох років, у північній частині — ще більше.
Заходи захисту:
Застосування рекомендованих протруйників бульб.
Використання спеціальних пасток та феромонних принад.
Використання грунтових інсектицидів.